Giresun HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN Eklenecek...

Bizden Haberler

Sınır Köyü Derneği – Giresun

Giresunlu Şehit Süleyman Kul

- +

 

Süleyman Kul Hayatı

Şehadet şerbetine ulaşmış olan kahramanlardan biri olan Süleyman Kul henüz 24 yaşında idi. Bekardır. Köy yerinde büyüyen şehit, aslen Giresunlu şehidin ailesi de Giresun’un Yağlıdere ilçesinde ikamet etmektedir. 24 Nisan 2016 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde terör örgütünün düzenlemiş olduğu hain saldırı sonucu şehit olmuştur.

Ailesi ve Hayatı

Mehmet ve Fatma Kul çiftinin evladıdır. Annesi ev hanımı babası ise çiftçilik mesleği ile uğraşır. Aynı zamanlarda esnaflık işi ile uğraşan Mehmet Kul un bir çay ocağı vardır. Yaylalarda hayvan güderek, toprak ile uğraşarak geçimini sağlayan bir ailesi vardır.

Eğitim Hayatı ve Askerliği

ilk ve orta eğitimini Giresun’un Eynesil köyünde tamamlayan şehit Süleyman Kul lise eğitimini de tamamladıktan sonra askerliğe başvuru yapmıştır. Bunun yanında fabrikada, tarlada, yaylada çalışmıştır. Aynı zamanda garsonluk da yapan Süleyman Kul çalışmayı çok seven boş durmayı hiç sevmeyen gencecik bir insandı. Askere gidesiye kadar hep babasının işlerine yardım etmiştir. Askerliğe başvuru yaparken Uzman Çavuş olma isteğini ailesine bildirmiştir. Uzman Çavuşluğu, askerliği çok seven Kul ailesine sürekli bunu dile getirmiştir. Ailesi de Süleyman’ın arkasında durup kararına saygı duymuşlardır. Askerde iken başvurusunu yapıp sınavı kazandıktan sonra memleketine geri dönüp haber gelmesini bekleyen Kul bu arada da çalışmayı ihmal etmeyip köyde babasına yardım etmiştir. Beş ay gibi bir süre sonra mesleğe çağrılan Süleyman önce yine zorlu şartlar altında İzmir Bornova da eğitimini tamamladıktan sonra görevine başlamıştır. Bornova eğitimini başarı ile tamamlayan Süleyman için artık meslek hayatı başlamıştır.

 

3 Arkadaş 3 Şehit

Uzman Çavuş olma aşamasında üç arkadaş başvuru yapmışlardır. Üçünün de aynı yola çıkması ile kaderleri bir olmuştur. Kuzey Irakta şehit düşen Hakan Ergin, Mardin de şehit düşen Bekir Kelleci ve Süleyman Kul bu yola beraber çıkmışlardır. Önce arkadaşı Hakan Ergin şehit olmuştur sonra Mehmet Kelleci ve son olarak da Şehit uzman çavuş Süleyman Kul şehadet şerbetini içmiştir.

Genel Özellikleri

​​​​​​Karadenizli bir ailenin çocuğu olması sebebi ile kumral bir yapıya sahip olan şehit, herkes tarafından saygılı olması ile bilinen, küçüklerine karşı oldukça sevecen davranan bir yapıya sahipti. Yaylaları çok sevmesi ile bilinen Kul bir keresinde ramazan günü oruçlu iken yürüyerek yaylaya gitmiştir, annesi ve babası ısrarla araba ile gidelim dediklerinde kabul etmemiş yaklaşık iki buçuk saat yol yürüyerek eski anılarını yâd etmiştir. Çocukluğu köyde geçen şehit, aynı zamanda da hep hasretlik çekmiştir. Bu hasretliği memleketinden giderek bastırmış; kendisini işine, gücüne ve vatanına adamıştır. Yaşadığı zorlu şartları kardeşleri ile paylaşan Süleyman Kul her an şehit olabilirim, burada şartlar çok zor hazırlıklı olun diyerek telkinlerde bulunmuştur; ayrıca yaşadığı zor günleri annesi ve babası ile paylaşmamış kardeşlerini de bu konuda sürekli uyarmıştır. ”Anneme ve babama söylemeyin üzülmesinler demiştir. ‘‘Sürekli ailesi ile telefonla görüşür, onları memnun etmeye çalışmıştır. Görevini çok sevdiği için her zaman üstün başarı örnekleri göstermiştir. Hatta bir fotoğrafında Mardin’in bir köyünde gittikleri okulda çocukların eline çikolata vererek, gülümsedikleri bir fotoğrafı sosyal medyaya yansıyan fotoğraflar arasındadır.

Anne ve Babasının Röportajı

Şehidin anne ve basası bir televizyon kanalına yaptıkları röportajda oğullarını askerliğe ilk gönderdiklerinde başlarına gelemeyeceklerini düşünmüşler ancak talihsiz olay olduğunda, anlayamadıkları bir sebepten sabırlarına sabır eklendiklerini dile getirmişlerdir. Baba Mehmet kul cenazenin ardından yaptığı bir konuşmasında oğlunun acı haberinden bir hafta önce rüyasında şehit olduğunu görmüş ve kimseye söylememiş. Çok korktuğunu dile getiren baba hep dua ettim bir şey olmasın diye kimseye de bir şey söylemedim ancak bizim başımıza da geldi diyerek konuşmasını bitirmiştir.

Babası ve annesi bizi hiç üzmedi Allah ondan razı olsun diyerek oğullarını anmışlardır. Arkadaşının cenazesine katılan Süleyman Kul’un ailesi orada sanki Süleyman şehit olmuş gibi üzüldük ancak bunun bizim başımıza geleceğini hiç düşünemezdik demişlerdir. Şehidin annesi ”Süleyman’ın bazı huyları bana benziyor, arkadaşı şehit olduğunda gözlerinde aşırı bir hırs vardı, anne ben de şehit olacağım diyordu, o hırs bende de var vatan aşkı ile yanıp tutuşuyorum. Düşmanlarımızı sevindirmemek için ben de dik duruyorum, durmak zorundayım’‘ demiştir. Oğluna doyamadığını söyleyen anne Fatma Kul bir yandan gözyaşlarını tutamayıp bir yandan da hayatta kalma mücadelesi vermeye devam ediyor. Yakında diğer evlatlarının düğününü yapacağını ve bir tarafının hep yarım kaldığını da dile getirmiştir.

Arkadaşının Tabutunu Elleriyle Getirdi

3 Nisan 2016 tarihinde Mardin de şehit olan Bekir Kelleci’nin arkadaşı ve hemşerisidir. 20 gün önce şehit arkadaşının cenazesine katılan Süleyman Kul medyanın da gözünden kaçmayan bir asker olarak tanınmıştı. Mardin hava alanında yapılan cenaze töreni ile naaşını Giresun’a getirmiştir. Cenazede şehit arkadaşının fotoğrafının bir dakika bile elinden düşürmeyen Süleyman Kul gözyaşlarına boğulup, öcümüzü alacağız diye feryat etmiştir.

Şehit arkadaşı ile aynı devre olup şehit babasının yanından da bir dakika bile ayrılmamıştır. Bekir Kelleci’nin babasına ben de senin oğlunum bundan sonra ben varım diyerek sarılmıştır şehit babası da siz sağ olun, sizlere bir zarar gelmesin diye aralarında bir konuşma geçirmişlerdir. Sonrasında şehidimiz inşallah Allah bana da şehitlik nasip diye şehit babası ile üzüntülerini paylaşmışlardır. Şehit arkadaşına söz veren Süleyman Kul sürekli olarak kanın yerde kalmayacak diyerek feryat etmiştir. Sadece bir gece baba evinde kalan şehit tekrardan Mardin’e dönmüştür.

Şehidin Cenazesi

Mardin de hava alanında Süleyman Kul için bir tören düzenlendi. Bu törene birçok yetkili makamlardan kişiler katıldı. Giresun’da da oldukça kalabalık bir cenaze töreni düzenlendi. Giresun da pazar yerine getirilen naaşı için yaklaşık beş bin kişi bulunmuştur. Şehidin ayakta zor duran annesi ve babası taziyeleri burada karşılamışlardır. Şehit cenazesine Giresun dan da birçok yetkili kişiler gelmişlerdir. Giresun Belediye Başkanı, Giresun Jandarma Genel komutanlığı Başkanı, Giresun Emniyet Müdür Amiri birçok asker ve polis ekibi katılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı bir röportajda şehidin ailesine baş sağlığı dilemiş ayrıca telefon edip de şehit babası ile konuşmuşlardır. Ailenin bir ev ihtiyacı olduğunu öğrenen devlet büyükleri hemen harekete geçmiş ve şehit ailesine ev almak istemişlerdir. Bunu duyan Cumhurbaşkanı şehit ailesine bir ev yaptırma sözü vermiştir. Ayrıca şehit cenazesinde üzüntüden bayılan bir asker için de hali hazırda bekleyen ambulans askere müdahale etmiştir. Baygınlık geçiren anneye de burada müdahale edilmiştir.

Şehidin Vasiyeti

Şehit Süleyman Kul vefat ettikten sonra bir vasiyet mektubu ortaya çıkmıştır. Bu mektupta kişisel silahını kime bırakacağını yazmıştır. Ayrıca yayla yoluna bir çeşme yaptırmalarını istemiş, cenazesini de evin yanına defnetmelerini vasiyet emiştir. Mektupta ayrıca ailesine ve kardeşlerine üzülmemelerini, arkasından bol bol dua edilmesini istemiştir. Evlatlarının son arzusu yerine getiren ailesi Kul’un da istediği gibi köye bir çeşme yaptırmış, silahını da şehidin isteği üzerine gereken kişiye teslim etmişlerdir.

 

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.